Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
zataženo, déšť
NE 1.11.
10/14°
oblačno
PO 2.11.
13/19°
zataženo, déšť
ÚT 3.11.
13/15°

Český Krumlov
(na seznam zapsán roku 1992)
www.ckrumlov.info


Starobylé město na řece Vltavě s druhým největším hradním a zámeckým komplexem v České republice (hned po Pražském hradu). Rozsáhlý zámecký areál s pěti nádvořími postupně vyrostl na skále nad řekou z původního malého hrádku s věží. Ten založili někdy v 12. století Vítkovci, předci ambiciózních Rožmberků. Dalšího stavebního rozšíření se zámek dočkal za vlády Eggenbergů, o hospodářský rozkvět panství se pak zasloužili Schwarzenbergové, poslední majitelé zámku (do r. 1947).

Na seznam UNESCO byla kromě krumlovského hradu a zámku s 11hektarovou barokně-rokokovou zahradou zapsána také původní městská zástavba v podhradí. Ta se dochovala ve své takřka nezměněné podobě převážně z 16. století.

Skutečným unikátem v interiérech zámku je barokní divadlo z poloviny 18. století, jež nemá díky svému dokonale dochovanému scénickému fondu obdobu na celém světě. K nejatraktivnějším zastávkám dvou zámeckých prohlídkových okruhů patří zejména Maškarní sál s působivou malířskou výzdobou od Josefa Lederera, nejcennějším exponátem zámeckých sbírek je známý Zlatý kočár. Dominantou města je válcová, bohatě zdobená renesanční zámecká věž s arkádovým ochozem. K Českému Krumlovu neodmyslitelně patří medvědi, chovaní již po několik staletí v hradním příkopu mezi prvním a druhým nádvořím.

Český Krumlov je i místem konání celé řady pravidelných a často vysoce prestižních kulturních akcí. Nejvýznamnější z nich je tradiční Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, co do délky trvání nejdelší hudební přehlídka u nás. Mimořádný lesk jí každoročně dodávají svou účastí největší osobnosti světa vážné hudby. Vždy na konci června přilákají do města tisíce návštěvníků Slavnosti pětilisté růže, třídenní připomínka největší slávy města za časů Rožmberků. Oblíbená a hojně navštěvovaná jsou letní divadelní představení pod širým nebem na Otáčivém hledišti v zámecké zahradě. 

Při návštěvě Českého Krumlova byste si neměli nechat ujít světoznámou galerii se 4000 m2 výstavní plochy Egon Schiele Art Centrum a také pozoruhodnou expozici v dokonale dochovaném fotografickém ateliéru z počátku 20. století – Museum Fotoatelier Seidel.