Slovácký verbuňk

Slovácký verbuňk, zdroj: Libor Sváček, archiv Vydavatelství MCU

Rok zápisu 2005.
Slovácký verbuňk je mužský skočný tanec rozšířený a provozovaný pouze na Slovácku, a to v šesti oblastech, podle nichž se jednotlivá provedení tance mírně liší. Tančí jej výhradně muži za doprovodu cimbálové nebo dechové hudby. Verbuňk je tancem improvizovaným, ale má některá pevně daná pravidla, např. to, že se skládá ze tří částí. První z nich je tzv. předzpěv, při němž tanečník sám zazpívá některou verbuňkovou píseň.

Rok zápisu 2005.
Slovácký verbuňk je mužský skočný tanec rozšířený a provozovaný pouze na Slovácku, a to v šesti oblastech, podle nichž se jednotlivá provedení tance mírně liší. Tančí jej výhradně muži za doprovodu cimbálové nebo dechové hudby. Verbuňk je tancem improvizovaným, ale má některá pevně daná pravidla, např. to, že se skládá ze tří částí. První z nich je tzv. předzpěv, při němž tanečník sám zazpívá některou verbuňkovou píseň. Poté následuje pomalá taneční část, během které tanečník za doprovodu kapely tančí s rukama nad hlavou a provádí nejrůznější taneční prvky a figury – výskoky, podřepy, srážení pat, podupy, potlesky rukama aj. Na závěr přichází rychlá taneční část, kdy tempo hudebního doprovodu i tance gradují a množství předváděných tanečních prvků narůstá.
Verbuňk se téměř vždy tančí hromadně, přesto ale každý z tanečníků tančí „sám za sebe“ a jím předváděné taneční prvky jsou vždy individuální.
Tanec vznikl zřejmě v první polovině 18. století, jeho název pochází z německého slova Werbung, jež znamená v překladu najímání, ucházení se. Tradice souvisí s náborem do vojenské služby, jenž byl do roku 1781 provázen účastí profesionálních vojenských tanečníků. O spojitosti tance s vojenskou službou svědčí i obsah textů mnoha verbuňkových písní.


Slovácký verbuňk, UNESCO - nehmotné dědictví Czech Republic