Thun 1794, a. s.

Thun 1794, a. s., – Od malého pokusu ke slavné značce

Porcelánová značka Thun 1794 se postupně vyvinula na panství Františka Josefa hraběte Thuna v Klášterci nad Ohří. Zakladatelem klášterecké manufaktury se stal na panství hraběte Thuna jeho správce Mikuláš Weber. Již v letech 1793 – 1794 byly v kruhové peci uskutečněny první pokusné výpaly porcelánu – od té doby se porcelán v Klášterci začíná vyrábět a následně i obchodovat. Postupně se začíná psát příběh stále existující druhé nejstarší porcelánové značky v Českých zemích.

Thun 1794, a. s., – Od malého pokusu ke slavné značce

Porcelánová značka Thun 1794 se postupně vyvinula na panství Františka Josefa hraběte Thuna v Klášterci nad Ohří. Zakladatelem klášterecké manufaktury se stal na panství hraběte Thuna jeho správce Mikuláš Weber. Již v letech 1793 – 1794 byly v kruhové peci uskutečněny první pokusné výpaly porcelánu – od té doby se porcelán v Klášterci začíná vyrábět a následně i obchodovat. Postupně se začíná psát příběh stále existující druhé nejstarší porcelánové značky v Českých zemích. Značku používá pro své výrobky největší výrobce porcelánu v České republice, akciová společnost Thun 1794, která je vlastněna českými fyzickými osobami
a zaměstnává 620 zaměstnanců.
Thun 1794, a. s., vyrábí pod touto značkou porcelán ve třech výrobních závodech. V Klášterci, kde se vyrábí především reliéfní tvary s bohatým zdobením
či hrnky, v Nové Roli se vyrábí užitkový, hotelový porcelán, zapékací mísy nebo porcelánové sety pro děti. Třetím výrobním závodem je Concordia Lesov, kde se vyrábí tradiční karlovarské pohárky nebo slavný tvar Bernadotte.
V současné době se značka Thun 1794 řadí mezi tradiční výrobce Karlovarského kraje
a spolu s neméně významnými značkami jako je Moser či Jan Becher – Karlovarská Becherovka, reprezentovala v roce 2015 tradiční karlovarskou výrobu na světové výstavě Expo 2015 v Miláně.

Thun 1794, a. s., příběhy značek Czech Republic