Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
zataženo, déšť
NE 1.11.
10/14°
oblačno
PO 2.11.
13/19°
zataženo, déšť
ÚT 3.11.
13/15°

Žďár nad Sázavou
areál poutního kostela
sv. Jana Nepomuckého
(na seznam zapsán roku 1994)
www.zdarns.cz


Kostel
, jenž je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho, byl vybudován ve stylu barokní gotiky, jíž nenajdeme nikde jinde v Evropě. Stavba na půdorysu pěticípé hvězdy vznikla v letech 1719 až 1722. V jejím architektonickém řešení se promítá legenda, podle níž se v místě, kde Jan Nepomucký utonul, zjevila koruna tvořená pěti hvězdami. Symbol čísla pět se odráží i v dalších stavebních prvcích areálu – je zde pět vchodů, kostel má pět kaplí s pěti oltáři apod. Založení kostela inicioval opat žďárského cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva, oddaný ctitel kultu Jana Nepomuckého. Bezprostředním impulsem se pro něj zřejmě stal domnělý nález světcova jazyka v rakvi v hrobce Svatovítské katedrály v roce 1719. Základní kámen kostela byl položen 16. května 1720 a již v září 1722 byl kostel slavnostně vysvěcen. 

Pro stavbu bylo vybráno návrší nedaleko žďárského cisterciáckého kláštera, čímž se stal kostel po svém dokončení dominantou kraje. Místo, původně zvané Černý les, bylo pojmenováno jako Zelená hora. Nikoli náhodou – Jan Nepomucký se narodil v Pomuku (dnes Nepomuku) nedaleko Plzně, který patřil cisterciáckému klášteru pod blízkou Zelenou horou. 

V roce 1784 kostel, tehdy už jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Čechách, vyhořel. Krátce nato byl zrušen cisterciácký klášter a kostel byl uzavřen. V roce 1792 byl svatostánek nově zastřešen. Další opravy, financované výhradně z darů věřících, pak proběhly na přelomu 18. a 19. století. V té době se zde opět začaly konat bohoslužby a opět sem zamířila procesí věřících, i když už ne v takovém počtu jako v časech největší slávy tohoto poutního místa. 

Sv. Jan Nepomucký a jeho kult 

Narodil se mezi léty 1340 až 1350 v Pomuku, dnes Nepomuku u Plzně. Byl generálním vikářem pražského arcibiskupaPři sporu mezi arcibiskupem a králem Václavem IV. byl spolu s dalšími osobami králem zajat a umučen. Tělo pak bylo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Brzy nato vznikla legenda o jeho životě a smrti. Pověst znovu ožila v polovině 17. století, kdy začaly snahy o kanonizaci tohoto mučedníka. Svatořečen byl roku 1729.