Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
oblačno
ČT 9.7.
14/20°
oblačno
PÁ 10.7.
17/31°
oblačno
SO 11.7.
19/20°

SOKOLNICTVÍ
(rok zápisu 2010)
www.sokolnictvi.net

Tento specifický, ale tradiční způsob lovu za využití vycvičených dravců vznikl zřejmě již v druhém tisíciletí před naším letopočtem na Blízkém východě. K lovu byli cvičeni a využívání zejména sokoli, jestřábi a orli. Umění sokolnictví se postupně rozšiřovalo do dalších zemí, až někdy v 5. století proniklo i na naše území. Největšího rozmachu tento způsob lovu dosáhl ve středověku, postupně však jeho význam zaseupadal, až v 19. století téměř zanikl.

Nový rozkvět zažívá sokolnictví přibližně od poloviny 20. století a to hlavně v souvislosti s ochranou letišť před hejny ptáků. Ti totiž mohou po střetu s lopatkami turbín moderních proudových leteckých motorů snadno zapříčinit jejich zničení a způsobit letecké neštěstí.

Kromě svého hospodářského významu je sokolnictví i činností sportovní

Sokolníci, kterých v současnosti působí v České republice okolo 500, navíc významněnapomáhají k ochraně přírody – množením v zajetí často zachraňují nejohroženější druhy dravců.

Mimo České republiky je sokolnictví zapsáno na seznamu UNESCO ještě v jedenácti dalších zemích světa, mj. ve Francii, v Mongolsku, Spojených arabských emirátech a dalších.