Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
zataženo, déšť
NE 1.11.
10/14°
oblačno
PO 2.11.
13/19°
zataženo, déšť
ÚT 3.11.
13/15°

Lednicko – Valtický areál
(na seznam zapsán roku 1996)
www.lednicko-valticky-areal.cz


Lednicko–valtický areál je na seznamu kulturního dědictví zanesen pod heslem „kulturní krajina“ jakožto příklad symbiózy či koexistence člověka s přírodou. Jedná se o území o rozloze bezmála 300 km2, rozkládající se na pomezí Moravy a Dolního Rakouska. Oblast byla během 18. a 19. století přeměněna vládnoucím rodem Lichtenštejnů na rozsáhlý přírodní park. Ten zahrnuje mj. dva velké zámky v Lednici a ve Valticích, dále množství menších stavebních památek, Lednické rybníky, minaret v areálu lednického zámeckého parku, Apollónův chrámJanův hrad, Lovecký zámeček a mnoho dalších zajímavostí. Lednická zahrada nezapře, že se její zakladatelé inspirovali francouzským Versailles.

Asi nejvýznamnější pamětihodností areálu je neogotický zámek v Lednici, vybudovaný Lichtenštejny v polovině 19. století jako jejich letní rezidence. Zámek je přístupný návštěvníkům, kteří mohou mimo prohlídkových tras v přízemí a v prvním poschodí zámku zavítat i do obrazárny v druhém patře. 

Honosný a monumentální zámek ve Valticích vznikl postupnými úpravami a přestavbami původního hradu z 12. století. V rozlehlých sklepích zámku dnes sídlí celoročně přístupná degustační expozice Salon vín ČR.
Nejstarší romantickou stavbou areálu je 60 m vysoký minaret. Na nejvyšší z jeho tří ochozů, z něhož lze za dobré viditelnosti spatřit věž chrámu sv. Štěpána ve Vídni, vede spirálovité kamenné schodiště s 302 schody.