Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
zataženo, déšť
NE 1.11.
10/14°
oblačno
PO 2.11.
13/19°
zataženo, déšť
ÚT 3.11.
13/15°

Holašovice
(na seznam zapsány v roce 1998)
www.holasovice.eu


Malá jihočeská obec s mimořádně dochovaným souborem stavení ze 70. let 19. století. Celkem 23 stavení, převážně statků, obklopujících rozlehlou  obdélníkovou náves s rybníkem, je vystavěno ve stylu tzv. selského lidového baroka. Jde o stavební sloh, který se rozvinul v 19. století zejména v jižních Čechách. Jak jeho název napovídá, stavitelé se inspirovali barokní, ale také klasicistní architekturou, a to v době, kdy tyto umělecké slohy patřily již dávno minulosti. Vesničtí stavitelé a lidoví umělci převzali ze skutečného baroka v podstatě pouze dekorativní prvky (nejčastěji tzv. volutu – spirálovitou ozdobu), které pak uplatnili na štítech a fasádách vesnických stavení. A ačkoliv zde nelze hovořit o nějaké stylové čistotě, mnohá z těchto stavení jsou nesmírně malebná a vytvářejí typický a nezaměnitelný ráz jihočeského venkova.

Půdorys holašovické středověké návsi a charakter stavení selských usedlostí byl koncipován jako „malé opevnění“ pro ochranu dobytka a chovných domácích zvířat (ovce, kozy). Ráno se dobytek vyhnal na okolní pastviny a večer sehnal zpět na náves, kde byl volně umístěn popř. se zvěř zahnala do stájí a náves se jednoduše v prolukách hrazením zavřela jako ochrana před dravou zvěří. Tímto jednoduchým, ale důmyslným způsobem chránili sedláci svůj majetek, zvířata a úrodu před škůdci a zloději. 

V jižních Čechách je mnoho vesnic pěknými lidovými stavbami, ale jen v Holašovicích se stavení dochovala v takovémto množství. Ráz vesnice navíc nebyl nikde narušen necitlivou novou zástavbou.