Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
zataženo, déšť
NE 1.11.
10/14°
oblačno
PO 2.11.
13/19°
zataženo, déšť
ÚT 3.11.
13/15°

Brno
Vila Tugendhat
(na seznam zapsána v roce 2001)
www.gotobrno.cz


Jediná česká památka moderní architektury na seznamu UNESCO 

Funkcionalistická vila Tugendhat vznikla v letech 1929 až 1930 v brněnské čtvrti Černá Pole. Zadavateli stavby byli manželé Tugendhatovi (Greta roz. Weissová, 1903–1970 a Fritz Tugendhat, 1895–1958), kteří si přáli žít v „moderním prostorném domě s jasnými a jednoduchými tvary“. Výsledkem byla (a stále je) nejvýznamnější evropská stavba německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969). Ten se musel vypořádat se svažitým pozemkem s jihozápadní orientací, který měl pro stavbu k dispozici. Konfigurace terénu se však nakonec ukázala výhodou, neboť „nasměrovala“ architekta k vytvoření důmyslného prostorového uspořádání domu: vila je třípodlažní, hlavní obytný prostor je v podlaží druhém, kde je ještě kuchyně, místnosti pro personál, příslušenství a také terasa a zimní zahrada. Pod obytným prostorem se nalézá suterén s technickým zázemím, v třetím podlaží jsou dětské pokoje, ložnice a příslušenství. Díky tomu, že vila stojí ve svahu, se vstup z ulice nachází právě v tomto nejvyšším podlaží. Z ulice lze projít i na terasu. V domě je ještě byt pro řidiče a garáž. 

Pod omítkou se ukrývá ocelový skelet a zdivo z cihel, část stavby nesou ocelové sloupy křížového půdorysu, které procházejí (obložené chromovými kryty) i hlavním obytným prostorem. 

Manželé Tugendhatovi museli kvůli svému židovskému původu emigrovat v roce 1938 do Švýcarska a odtud později odjeli do USA. Opuštěnou vilu zabralo v roce 1939 gestapo. Na konci války byl dům, zvláště jeho vnitřní vybavení, poškozen oddílem Rudé armády. Od roku 1945 pak vila sloužila nejrůznějším účelům, byla zde mj. taneční škola a dětské rehabilitační středisko. V 60. letech 20. století byly konečně zahájeny stavební práce na záchranu a obnovu vily, roku 1963 byla stavba prohlášena nemovitou kulturní památkou. V roce 1970 se započalo s obnovou zahrady. V letech 1981 až 1985 proběhla zásadní rekonstrukce celé památky. 

Od března 2012 je dům po 2leté rekonstrukci a restaurování opět otevřen návštěvníkům. Ti v rámci rozšířeného prohlídkového okruhu navštíví i pozoruhodné technické podlaží. V expozici věnované vile se seznámí s osobností architekta Miese van der Rohe a s životem rodiny Tugendhatových.