Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
oblačno
ST 25.11.
-1/2°
oblačno
ČT 26.11.
-2/5°
zataženo
PÁ 27.11.
0/4°

Kutná Hora
(na seznam zapsána roku 1995)
www.kutnahora.cz


Historie tohoto bývalého královského města úzce souvisí s dolováním stříbra a s ražbou mincí. Vydatnost zdejších dolů byla tak vysoká, že na konci 13. století pocházela třetina stříbra vytěženého v celé Evropě právě z Kutné Hory. Roku 1142 byl v nedalekém Sedlci založen první cisterciácký klášter v Čechách. 

Původní havířskou osadu založili hledači stříbra, kterých sem s vidinou zbohatnutí přicházely koncem 13. století tisíce. Spontánní charakter vzniku osady nazvané latinsky Mons Cutna je patrný na nepravidelném půdorysu historické části města. 

Mezi památky UNESCO bylo v roce 1995 zapsáno historické jádro města, chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Historický střed města si dodnes dochoval středověký charakter, v němž je zastoupen zejména gotický, renesanční a barokní stavební sloh.

Výjimečným architektonickým skvostem i symbolem Kutné Hory je pozdně gotický chrám sv. Barbory, s jehož budováním začal roku 1388 Jan Parléř, syn stavitele pražské Svatovítské katedrály. Chrám byl však dokončen až po více než 500 letech, v roce 1905.

Velkolepě působí Vlašský dvůr, původně centrální mincovna a občasné sídločeských králů. Založen byl na přelomu 13. a 14. století. Kvůli panovníkově bezpečnosti byl dvůr opevněn. Za vlády Václava IV. byl přeměněn na reprezentativní rezidenci. V 15. a v 16. století bylo opevnění částečně zrušeno, od konce 17. století budova chátrala. Její poslední velká oprava proběhla koncem 19. století. 

Mimořádný zážitek ze „schůzky s mrtvými“ zaručuje návštěva kostnice v sedleckém hřbitovním kostele. V kostnici byla proměněna podzemní kaple kostela Všech svatých ze 14. století.