Praha - památka UNESCOČeský Krumlov - památka UNESCOHolašovice - památka UNESCOKroměříž - památka UNESCOBazilika sv. Prokopa Třebíč - památka UNESCOVila Tugendhat - památka UNESCO
oblačno
SO 24.8.
16/25°
oblačno, déšť
NE 25.8.
20/26°
oblačno, déšť
PO 26.8.
19/27°

JÍZDA KRÁLŮ
(rok zápisu 2011)
www.jizdakralu.cz

Tato stará lidová veselice se v minulosti odehrávala na mnoha místech dnešní České republiky, ale do současnosti se dochovala pouze ve dvou moravských regionech – na Slovácku a na Hané. Je spojována s křesťanským svatodušním svátkem (svátek letnic slavený padesát dnů po Velikonocích). Proč tato tradice vznikla, není přesně známo, ale předpokládá se souvislost s velikonočními průvody, majícími zajistit dostatek úrody na polích. Možný je i původ v dávných královských ceremoniích.

Nejpopulárnější z jízd králů se odehrává ve Vlčnově, kde má i nejdelší, více než 200letou tradici (koná se minimálně od roku 1808). Dalšími místy, kde se tento zvyk dosud udržuje, jsou Hluk, Kunovice a Skoronice.

Slavnost vyniká především nesmírně bohatými a krásnými lidovými kroji. Průvod
jízdy tvoří legrúti (odvedenci) na koních, doprovázející krále. Ozdobeni jsou i koně – pentlemi, květinami a červenými šátky.


Krále představuje vždy malý chlapec, který jede na bílém koni a je přestrojen v ženském šatu. Tvář má zakrytou pentlemi a v ústech drží růži coby symbol mlčenlivosti.